İnternet Aboneliği Üyeliği İptali

İnternet abonelik iptali nasıl yapılır? İnternet üyelik iptali nasıl yapılır? Taahhüt süresi varken internet aboneliği nasıl iptal edilebilir? Vb. sorulara sahipseniz makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

İnternet Aboneliği İptali

Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte internet, modern toplum yaşantısının önemli bir parçası haline geldi. Günlük yaşamın her noktasında etkin biçimde kullanılan internet, hayatı kolaylaştıran, yeni nesil fırsatlardan yararlanma imkanı sunan bir dijital hizmet alanı özelliğine sahiptir. Bu yüzden de günümüzde mobil ya da sabit internet altyapısı ile herkesin internet aboneliği bulunmaktadır. Günümüzde hem bilgisayar teknolojisi hem de mobil teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, internet kullanım oranları ve hatta internete olan gereksinimlerde çok daha ciddi şekilde artış gösteriyor. Bu yüzden internet kullanımı, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de hızla artış göstermeye devam ediyor.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi günümüzde de internet kullanıcılarına yönelik olarak farklı internet servis sağlayıcıları tarafından internet hizmetleri sunulmaktadır. Farklı kullanım ihtiyaçlarına yönelik olarak farklı internet hız ve kapasitesine sahip olan internet paketleri, internet servis sağlayıcıları tarafından tüketicilere sunuluyor. Bu kapsamda tüketicilere tanınmış olan haklar bulunmaktadır. Bu haklardan birisi de internet aboneliği iptali hakkıdır. Tüm internet servis sağlayıcıları abonelerinin, diledikleri zaman sağlanan hizmetlerini sona erdirme yani abonelik iptali yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

İnternet servis sağlayıcılarının hangisi olduğu fark etmeksizin tüm tüketiciler tarafından internet aboneliği iptali işlemleri kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Ancak günümüz Türkiye’ sinde internet servis sağlayıcıları tarafından hazırlanmış olan abonelik sözleşmeleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu durumda günümüzde internet aboneliklerinin sona erdirilmesi süreç ve prosedürünün değişken olmasına neden olabilmektedir. Tüketicilerin, aboneliği bulunduğu internet servis sağlayıcısı ile yapmış olduğu abonelik sözleşmesi şartlarına uygun olarak aboneliğinin iptali için başvuruda bulunabilmektedir. Abonelik iptali başvuru işlemleri farklı kanallar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

İnternet aboneliklerinde taahhüt süresinin dolması ya da dolmaması fark etmeksizin abonelik iptalini gerçekleştirebilmek mümkündür. Ancak taahhüt süresi dolmamış internet aboneliklerine yönelik olarak abonelik iptali başvurularında, sözleşme kapsamında belirtilmiş olan hükümleri yerine getirmekle yükümlü olunur. Yani taahhüt bozulmasına bağlı olarak yararlanılan indirim ve hediye kampanyaları, modem ve diğer hizmetler ile birlikte taahhüt bozulmasına istinaden belirlenmiş olan koşullarda ücretlendirme uygulanır. Özellikle de taahhüt süresinin yasal olarak bitimine kalan aylara ilişkin mevcut faturalar, tüketiciye ödemekle yükümlü olur. Bu yüzden de internet aboneliklerinin sona erdirilmesi noktasında hassas şekilde hareket edilmesi gerekir.

İnternet Üyeliği İptali

Günümüz Türkiye’ sinde internet altyapı hizmetleri sağlayan birden fazla şirket bulunmaktadır. Türk Telekom, Vodafone Net, Superonline,  Uydunet, Türknet, D Smart, Digitürk ve Millenicom gibi internet servis sağlayıcısı şirketler bulunmaktadır. Türkiye’ nin her yerinde veya belirli bölgelerinde olacak şekilde internet servis sağlayıcısı hizmet kapsamı bulunan bu şirketler arasından herhangi birisine abonelik gerçekleştirerek, internet hizmeti alabilme şansı bulunmaktadır. Dolayısı ile tüketicilerin internet üyeliği iptali işlemleri konusunda da mutlaka bu internet servis sağlayıcıları arasında hangisinde aboneliği bulunuyor ise onun belirlemiş olduğu koşullara uygun şekilde üyelik iptali başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Gerekli olan koşulların sağlanmasından sonra internet hizmeti alınan servis sağlayıcısının müşteri hizmetleri, şubeleri veya online işlem merkezleri üzerinden internet üyeliği iptali için başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Çeşitli sözleşme koşul farklılıkları mevcuttur. Bu sözleşme farklılıklarına dikkat ederek, her internet servis sağlayıcısında internet aboneliğinin iptal edilmesi için başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

İnternet üyeliği iptali işlemlerinde müşteri temsilcilerinden destek alınabilir. Özellikle de internet servis sağlayıcılarının şubelerinden, müşteri hizmetleri servisinden internet aboneliğinin iptal edilmesine yönelik olarak işlem prosedürü hakkında bilgi alabilme şansına sahip olunabiliyor. Bu şekilde internet aboneliklerinin iptali çok daha hızlı ve çok daha doğru bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Türk Telekom Aboneliği İptali

Türkiye’ nin en büyük ve en eski internet servis sağlayıcısı olan Türk Telekom çatısı altındaki TTNET markasının internet hizmetlerini kullanan tüm tüketicilerde internet aboneliğinin iptal edilmesini sağlayabilmektedir. Türk Telekom aboneliği iptali işlemleri Türk Telekom’ un müşteri hizmetleri servisi ve iletişim merkezleri ve şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Müşteri temsilcileri ile yapılacak görüşmeler çerçevesinde Türk Telekom aboneliğinin sona erdirilmesi yani sözleşmenin fesih edilmesi için her abonelik iptali işleminde olduğu gibi mutlaka bireysel başvuru gerçekleştirilmesi gerekiyor. Abonelik sahibi tarafından iptal etmek istediği aboneliğe ilişkin bilgiler ile Türk Telekom bölge müdürlüklerine veya müşteri hizmetlerine başvuru gerçekleştirebilmektedir.

Superonline Aboneliği İptali

Turkcell’ in Türkiye genelindeki internet altyapısı yatırımları ile sunmuş olduğu internet servis sağlayıcı markası olan Superonline, her geçen gün abone sayısını büyük bir hızla arttırmaya devam ediyor. Türkiye’ nin tüm illerine uzanmaya devam eden fiber altyapısı ile Türkiye’ de yüksek hızda internet sağlamakta olan Superonline şirketinin internet hizmetlerini kullanan tüketiciler internet aboneliğinin iptalini de gerçekleştirebiliyor. Yani Superonline internet hizmetlerini kullanan tüm tüketiciler, sözleşme süreleri dolsun ya da dolmasın fark etmeksizin arzularına göre Superonline aboneliği iptali işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. İnternet aboneliğinin iptali işlemleri Superonline kullanıcıları tarafından biraz zorlu bir süreçte gerçekleştirilebiliyor.

Genellikle tüketicilerin kendilerini bırakmak istemeyen internet servis sağlayıcıları tarafından çeşitli kampanya ve diretmeler ile aboneliğin sürdürülmesinin sağlanması amaçlanıyor. Bu çerçevede de Superonline aboneliği iptali sırasında da bu tip yaklaşımlar ile karşı karşıya kalınması ihtimali bulunmaktadır.  Superonline aboneliklerinde iptal işlemleri için Türkcell iletişim merkezlerine başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Bunun yanı sıra Superonline müşteri hizmetleri departmanını da arayarak, kolay bir şekilde Superonline abonelik işlemlerinin sona erdirilmesinin sağlanabilmesi mümkündür. Bu şekilde internet aboneliği hizmetini sona erdirerek, mevcut sözleşme kapsamında ortaya çıkan yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Özellikle de Superonline taahhüt süresi sona ermemiş olan aboneliklerin iptal edilmesi durumunda imzalanan sözleşmeden doğan haklar, şirket tarafından talep edilebilmektedir. Bu durumda tüketiciler, bu hakları sağlamakla yükümlü olmaktadır.

Vodafone Net Aboneliği İptali

Türkiye’ nin en fazla abone sayısına sahip olan ilk üç internet servis sağlayıcısından birisi olan Vodafone Net, Türkiye genelinde hizmet vermektedir. Geniş internet altyapısı ile tüketicilerine hizmet vermekte olan Vodafone Net markası, büyüyen hacmiyle zengin hizmet çeşitliliği sağlamaktadır. Günümüzde tüketiciler kullanmakta oldukları Vodafone Net aboneliklerinden memnun kalmamaları, tahliye gerçekleştirmek durumunda kalmaları gibi pek çok nedene bağlı olarak Vodafone Net aboneliği iptali işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmektedir. Tüm tüketiciler son derece hızlı ve kolay bir şekilde Vodafone Net üyelik iptali başvuru formunu doldurarak, yapacakları başvurularında en kısa zaman dilimleri içerisinde yetkili birimler tarafından iptal başvuru işleme alınır.

İşleme alınan iptal başvuruları kapsamında tüketicinin abonelik sözleşmesinin detayları değerlendirilir. Özellikle abonelik sözleşmesindeki taahhüt süresinin dolmamış olması durumunda yararlanılan indirim kampanyaları ve taahhüt süresinin bitmesine kalan süre gibi detaylar üzerinden tüketicilerin yasal yükümlülüğü haline gelen Vodafone Net borç miktarı hesaplanır. Dolayısı ile erken şekilde abonelik iptali ile sözleşmeyi ihlal eden tüketiciler, bu borç ile yükümlü olur. Bu yüzden günümüzde Vodafone Net ve hatta diğer tüm internet servis sağlayıcılarında tüketicilerin abonelik sözleşmesindeki taahhüt süresi durumunu iyice kontrol etmesi ve tabii ki abonelik iptali durumunda karşısına çıkabilecek tablo konusunda mutlaka önceden değerlendirme gerçekleştirmesi gerekir. Bu şekilde çok daha doğru bir programla internet aboneliğinin iptalini sağlayabilir.

1 yorum “İnternet Aboneliği Üyeliği İptali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir