İgdaş Üyelik Abonelik İptali

İgdaş abonelik iptali nasıl yapılır? İgdaş üyelik iptali nasıl yapılır? İgdaş güvence bedeli iadesi ne zaman yapılır? E-devlet İgdaş abonelik iptali işlemleri nasıl yapılır? Vb. sorulara cevap verdiğimiz bu makaleyi okuyarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

İgdaş Abonelik İptali

Türkiye’ nin en büyük şehirlerinden birisi olan ve yoğun nüfusuyla önemli temel ihtiyaçlara sahip olan İstanbul’ da bu ihtiyaçlar nezdinde kurulmuş olan şirketlerden birisi de İgdaş şirketidir. 25 aralık 1986 yılında kurulmuş olan İgdaş şirketinin tam adı ise “İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” şeklindedir. Milyonlarca vatandaşa doğalgaz tedarik ve dağıtım hizmeti vermekte olan İgdaş, hem ısınma hem yakıt hem de ocak masraflarının minimal seviyelere indirilmesini sağlıyor. Bu kapsamda da İgaş aboneleri için çok daha modern standartlarda çok daha verimli bir şekilde ısınma gerçekleştirebiliyor. Bu doğalgaz teknolojisinin getirdiği rahatlıktan ve konfordan yararlanabilmek için ise İgdaş aboneliği açılması gerekmektedir. Açılmış ve kullanımda olan İgdaş aboneliklerine ilişkin olarak da iptal işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. İgdaş abonelik iptali işlemleri ile kullanılan doğalgaz aboneliğinin sona erdirilebilmesi sağlanabilmektedir.

Tüm tüketiciler İgdaş abonelik iptali işlemlerini prosedürü yerine getirerek, kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Günümüzde İgdaş aboneliklerine yönelik olarak iptal işlemleri ile ilgili olarak ilk ve en önemli kural ise abonelik iptal işlemleri için yalnızda aboneliğin sahibinin kendi bireysel başvurusunun olmasıdır. Yani İgdaş aboneliği kimin üzerine ise o kişinin abonelik iptali için İgdaş’a başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. Başka kişiler, aracılar şeklinde abonelik iptali işlemleri hiçbir şartta güvenli işlem koşulları dahilinde gerçekleştirilmemektedir.

İgdaş Üyelik İptali

Günümüzde doğalgaz aboneliği ile ilgili olarak iptal işlemleri ağırlıklı olarak bir taşınma durumu söz konusu olması durumunda gerçekleştirilmektedir. Doğalgaz aboneliği iptali işlemleri bireysel ya da ticari odaklı olarak kullanım gerçekleştirilirken, kullanım ihtiyacının kalmaması, taşınılması gibi durumlarda gerçekleştirilmektedir. Özellikle başka kişiler tarafından doğalgaz aboneliğinin kullanımının doğurabileceği olumsuz ciddi risklere istinaden, her taşınma vb. durumda İgdaş üyelik iptali işlemlerinin gerçekleştirilmesine dikkat edilmelidir. Aksi halde çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilmesi muhtemel olur.

İgdaş doğalgaz aboneleri tarafından doğalgaz aboneliği iptali için kuruma sözleşme fesih başvurusunun bireysel olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tüketicilerin kolay şekilde tüm işlemlerini gerçekleştirebilmesine yardımcı olan İgdaş şirketi tarafından aynı zamanda abonelik işlemleri içinde önemli işlem kanalları sunulmaktadır. Bu sayede tüketiciler son derece hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. İgdaş aboneliklerine yönelik olarak iptal işlemleri İgdaş şubeleri, İgdaş online işlemler menüsü, İgdaş müşteri hizmetleri ve e-devlet sistemi şeklindeki alternatiflerden birisi kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bu iletişim kanalları aracılığı ile standart doğalgaz aboneliği başvurusu yapılabildiği gibi doğalgaz aboneliği iptali başvurularında hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde günümüzde İstanbul genelinde İgdaş abonesi tüketicilerin çok fazla uğraşmak zorunda kalmadan, ihtiyaçlarına göre doğalgaz aboneliklerini sonlandırabilme şansına sahip olabilmeleri mümkündür. Bu şekilde günümüzde tüm tüketiciler İgdaş üyelik iptali işlemleri için tüm günlerini harcamak zorunda da kalmıyor.

İgdaş Doğalgaz Aboneliği İptali

Günümüzde İgdaş doğalgaz abonelerinin mevcut adreslerinden ayrılmaları halinde doğalgaz aboneliklerini/sözleşmelerini sona erdirmeleri gerekmektedir. İgdaş doğalgaz aboneliği iptali yani doğalgaz sözleşme fesih başvurusu, sözleşme sahibi ya da resmi yetkili temsilcisi tarafından gerçekleştirilebilir. Bu işlem İgdaş şubelerinden yapılabildiği gibi İgdaş Online İşlemler ekranından da gerçekleştirilebilir. Bu sözleşme fesih işlemlerine yönelik olarak çeşitli evrakların hazır bulundurulması gerekir. Özellikle de şubeler aracılığı ile yapılacak başvurularda mutlaka tüm abonelik sözleşmesi evraklarının aboneliğin sahibi olunduğunu kanıtlayacak ve iptal edilmek istenen aboneliğin hangi adres ve tesisatta olduğunun karışıklığa yol açmadan belirlenmesini sağlayacak evraklardan oluşması gerekmektedir.

İgdaş doğalgaz aboneliği iptali işlemlerinde öncelikle “Yerin Tüketim Noktası Numarası”, “TC. kimlik kartı (nüfus cüzdanı)”, “Noter Onaylı Vekaletname Fotokopisi (Eğer üçüncü şahışlar işlem yaparsa)” şeklindedir. Bu evraklar ile yapılan başvurular sonucunda çok hızlı bir şekilde doğalgaz aboneliği iptali işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Bu işlemler İgdaş online işlemler ekranından da yapılabilirken, burada tüm bilgilerin ayrıntılı olarak alınıyor olması sayesinde çok hızlı şekilde tamamlanabilmesi mümkün oluyor. İgdaş abonelik sözleşmesinin iptali işlemlerinin, sözleşme kapsamındaki mevcut olan olgulara uygun şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Özellikle de günümüzde doğalgaz abonelik iptallerinde merak edilen konulardan birisi de doğalgaz güvence bedeli iadesi durumudur. Bu iade işlemleri ile ilgili olarak da gerekli olan bilgilerin sağlanması gerekmektedir.

İgdaş Güvence Bedeli İadesi

İgdaş tarafından tüm doğalgaz aboneliği başvurularında dönemsel olarak değişen rakamlarda güvence bedeli talep edilmektedir. Bu güvence bedeli çerçevesinde tüketicilerin tüm faturalarına karşı kısmi bir miktarda güvence sağlanmış olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de İgdaş tarafından her yıl belirlenen oranlarda güvence bedeli talep edilmektedir. Tüketicilerin fatura ödemelerinde yaşadıkları aksaklıklarda bu güvence bedeli miktarına ulaşana dek kaç fatura olursa olsun İgdaş doğalgaz kesintisi sağlanmamaktadır. Ancak bu güvence bedelinin üzerinde bir doğalgaz borcu olursa, kesinti işlemleri uygulanabilmektedir. İgdaş güvence bedeli iadesi işlemleri ise son ödenen fatura ile son tüketim miktarının düşülmesiyle gerçekleştirilir. Bu şekilde İgdaş, son tüketim miktarına ilişkin bedelin tahsilatını da gerçekleştirmiş olur.

İgdaş güvence bedeli iadesi işlemleri, İgdaş ekipleri tarafından iptal edilen doğalgaz aboneliği sayacındaki son tüketim miktarı ile son ödenen faturadaki tüketim miktarı arasında fark belirlenmektedir. Bu fark üzerinden tüketim ücreti belirlenerek, söz konusu İgdaş güvence bedeli tutarı üzerinden düşülmektedir. Bu tutarın düşülmesinden sonra ise İgdaş güvence bedelinin iadesinin gerçekleştirilmesi sağlanır. İade işlemleri 3 farklı kanal aracılığı ile tüketicilere sunulmaktadır. Tüketiciler, İgdaş tarafından sunulan bu 3 farklı güvence bedeli iade kanallarından birisini kullanarak, güvence bedelinden kalan tutarının kendisine verilmesini sağlayabilmektedir.

Bu kapsamda da İgdaş güvence bedeli iadesi işlemlerini gerçekleştirmek isteyen İgdaş abonelerinin, doğalgaz abonelik iptali işlemleri sırasında IBAN numarası vermesi mümkündür. Eğer doğalgaz aboneliği iptal işlemleri sırasında vadesiz TL banka hesabına ilişkin IBAN numarası paylaşılır ise gerekli işlemler tamamlandıktan sonra kalan miktar kısa bir süre içerisinde bu hesaba İgdaş tarafından havale ile gönderilmektedir. Ancak bu güvence bedeli iade kanalını kullanmak isteyen kişilerin verecekleri vadesiz banka hesabı IBAN numarasının, abonelik sözleşmesinin sahibi ile aynı isimde olması gerekmektedir. Farklı bir kişiye ait olan banka hesabı bilgisi verilememektedir. Verilse bile işlem gerçekleştirilmez. Bunun dışında tüketicilerin İgdaş vezneleri aracılığı ile de nüfus cüzdanı beyanı ile kolay bir şekilde İgdaş tahsilat biriminden güvence bedeli iadesi çıktığı anda teslim alabilmektedir. Bununla birlikte PTT şubeleri aracılığı ile de nüfuz cüzdanı beyan ve fotokopisi ile kolay bir şekilde doğalgaz güvence bedeli iadesini alabilmektedir.

E-Devlet İgdaş Abonelik İptali

Türkiye’ de resmi ve devlet kurumu işlemlerinin daha hızlı ve daha modern koşullarda sağlanması amacı ile devlet tarafından hizmete açılan e-Devlet sisteminde artık elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelik işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi de mümkün hale geldi. E-Devlet İgdaş abonelik iptali işlemleri de bu çerçevede de e-Devlet sisteminde İgdaş’ ın bulunan uygulamaları aracılığı ile yapılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapan tüketiciler, doğrudan İgdaş sayfasında bulunan sözleşme fesih ekranından işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Böylelikle e-Devlet sistemi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde İgdaş doğalgaz aboneliklerine yönelik olarak da iptal işlemlerini tamamlayabilme fırsatından yararlanabiliyor.

1 yorum “İgdaş Üyelik Abonelik İptali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir