Elektrik Üyelik Abonelik İptali

Elektrik üyelik iptali nasıl yapılır? Elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Elektrik abonelik iptali için gerekli olan evraklar neler? Vb. sorulara cevap arıyorsanız makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Elektrik Abonelik İptali

Her yapının en temel ihtiyacı elektriktir. Modern toplum yaşantısının en önemli parçası olan elektriğin sağlanmasında ise kurumsal elektrik dağıtım şirketleri yer almaktadır. Bu şirketler aracılığıyla konut ve işyerleri için ihtiyaç duyulan elektriği belirli birim bedelleri üzerinden temin edebilmek mümkün oluyor. Ancak bu elektriğin sağlanabilmesi için elektrik dağıtım şirketi ile abonelik sözleşmesi oluşturulması gerekir. İkamet edilen bölgedeki elektrik tedarik ve dağıtımından sorumlu olan şirkete gerekli evraklar ile yapılacak başvurular sonucunda elektrik aboneliği başlatılabilmektedir. Bu şekilde konut, işyeri, tesis ve diğer tüm alanlarda elektrik tüketimine hemen başlanabiliyor. Kullanılan elektrik aboneliği için her ay düzenli olarak tüketim miktarı kadar fatura ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Bu temel abonelik sisteminde işleyen elektrik dağıtım hizmetlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak elektrik abonelik iptali gerçekleştirilebilmesi de mümkündür.

Elektrik dağıtım şirketi ile yapılan sözleşme kapsamında başlayan aboneliği sonlandırmak isteyen tüketiciler, kolay bir şekilde elektrik abonelik iptali işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Almış olduğu elektriğe ihtiyacı bulunmayan da ya söz konusu adreste artık kullanmayacağı durumlarda hemen abonelik iptali gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Kullanılmayan bir elektrik aboneliğinin iptal edilmesi gerekmektedir. Günümüzde taşınma veya kullanım ihtiyacının kalmaması gibi genel yaşam standardı değişiklikleri dolayısı ile elektrik abonelik iptali gerçekleştirilmesi söz konusu olabilmektedir. Elektrik abonelik iptalinin gerçekleştirilebilmesi için abonelik alınan elektrik dağıtım şirketi ile abonelik iptali hususunda görüşme gerçekleştirilmesi gerekliliği de bulunmaktadır. Bu şekilde elektrik dağıtım şirketi ile imzalanan sözleşmelerinin geçerliliğinin düşürülerek, her iki taraf açısından da o adresteki elektrik tüketimine ilişkin bağın tamamen kesilmesi sağlanabilmektedir.

Elektrik Abonelik Tarifeleri

Günümüzde elektrik, hayatın her alanındaki en temel ihtiyaçlardan birisidir. Günlük yaşamın akışının sürdürülebilmesi açısından bile elektrik tüketimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda günümüzde hem bireysel alanda hem de kurumsal alanda elektrik tüketiminin elzem bir gereksinim haline gelmesine neden oluyor. Ancak her alanda elektrik tüketim oran ve kapasiteleri önemli değişiklikler yaşayabilmektedir. Özellikle de elektrik tüketimi bireysel ve kurumsal alanlara göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle de bireysel ve kurumsal tüketicilere yönelik olarak farklı elektrik abonelik tarifeleri bulunmaktadır. Bu şekilde tüketicilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak elektrik aboneliğinin uygun olan tarife ile gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor.

Elektrik abonelik tarifeleri aracılığı ile bireysel elektrik aboneliği, ticari elektrik aboneliği şeklinde 2 ana grupta abonelik gerçekleştirilebilmektedir. Her iki abonelik işlemleri içinde elektrik dağıtım şirketleri tarafından farklı evrak ve belge talebi gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden bulunulan bölgede faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçilerek, bireysel ve ticari elektrik aboneliği gerekli evrakları ile ilgili olarak bilgi alınması gerekmektedir. Bu şekilde elektrik abonelik işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Aynı şekilde elektrik aboneliğinin iptali de elektrik dağıtım şirketlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Elektrik Üyelik İptali

Elektrik dağıtım şirketleri ile konut ya da ticarethane için yapılmış bir elektrik aboneliği sözleşmesinin iptalini gerçekleştirebilme imkanı bulunuyor. Elektrik üyelik iptali işlemleri sadece üyeliğin sahibi olan kişilerin bireysel başvuruları ile gerçekleştirilebilmektedir. Tüm tüketiciler, üzerine bulunan elektrik aboneliğini iptal etme yetkisine sahiptir. Bunun dışındaki durumlarda sadece resmi olarak yasal vekil olarak tayin edilen kişiler tarafından elektrik aboneliğinin iptal edilmesine ilişkin olarak elektrik dağıtım şirketine başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Tüm elektrik dağıtım şirketleri tarafından tüketicinin yapacakları elektrik aboneliğinin iptal edilmesi durumu “tahliye” olarak isimlendirilmektedir.

Artık kullanım gerçekleştirilmeyecek bir adreste tüketicinin üzerine bulunan elektrik aboneliğinin, başkaları tarafından yapılacak elektrik tüketimiyle ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınmasına neden olabilir. Bu yüzden de elektrik üyelik iptali işlemleri bu gibi alanlarda mutlaka aksatılmadan gerçekleştirilmelidir. Günümüzde Türkiye’ nin her bölgesine yönelik olarak elektrik dağıtım hizmetleri sağlamakta olan farklı elektrik şirketleri bulunmaktadır. Elektrik tedarik ve dağıtım hizmetleri sunan şirketler arasında bölgede faaliyet göstereniyle yapılacak abonelik sözleşmelerinin iptali için yine aynı şirket ile işlem gerçekleştirilmesi gerekir. Ayrıca elektrik dağıtım şirketleri arasındaki abonelik iptali işlem süreci ve gerekli olan evraklar önemli değişiklikler barındırabilmektedir. Bu farklılıkları göz önünde bulundurarak, gerekli olan evrakların hazır edilmesi ve tabii ki ilgili başvuru kanalları üzerinden abonelik iptaline ilişkin olarak başvuruların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Elektrik Abonelik İptali Evrakları

Elektrik dağıtım şirketleri tarafından tüketicilerin yapmak istedikleri elektrik abonelik iptali evrakları ile başvuruda bulunmalarını talep etmektedir. Elektrik aboneliklerinin iptal edilmesi için sadece sözleşme sahibinin başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aynı şekilde kendisi olduğunu kanıtlayacak ve gerçekten elektrik aboneliğinin iptaline onay verdiğini gösterecek evrakların talebi, elektrik dağıtım şirketleri tarafından olağan şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda da günümüzde elektrik dağıtım şirketleri tarafından abonelin iptal süreci içerisinde abonelerden talep edilen evraklar birbirleri ile önemli miktarda benzerlik taşımaktadır. Elektrik dağıtım şirketine abonelik iptali için bu evraklar ile bireysel olarak başvuru gerçekleştirilmesi gerekliliği de bulunmaktadır.

Günümüzde güncel olarak elektrik dağıtım şirketleri tarafından tüketicilerden elektrik abonelik iptali evrakları olarak temel şekilde;

Nüfus cüzdanı (hüviyet),

Abone numarası (yada tesisat numarası),

Banka hesap bilgisi (IBAN numarası),

Sayaç son endeks (elzem değil),

Gibi evraklardan oluşmaktadır. Bu evraklar aracılığı ile kolay bir şekilde elektrik aboneliğinin iptali için elektrik dağıtım şirketine başvuru gerçekleştirebilme şansına sahip olunabiliyor. Tüm tüketiciler, bu evrakları hazırlamasının ardından herhangi bir neden ya da gerekçe göstermek zorunda kalmadan hem bireysel hem de ticari elektrik aboneliklerinin iptal edilmesini sağlayabilmektedir. BU şekilde kullanım dışı olan alanlarda adına elektrik tüketiminin başkaları tarafından gerçekleştirilmesinin oluşturabileceği ciddi mağduriyetlere karşı kendisini güvence altına alabilmeleri sağlanabilmektedir. Bu yüzden de günümüzde taşınma gibi durumlarda mutlaka söz konusu adresteki elektrik aboneliğinin iptal ettirilmesi ve sonra yeni adreste yeni bir elektrik aboneliği açtırılması gerekir. Bu şekilde çok daha güvenli bir şekilde taşınma elektrik aboneliği içinde sağlanmış olur.

E-Devlet Elektrik Abonelik İptali

2019 yılı itibari ile birlikte Türkiye’ nin her bölgesindeki elektrik dağıtım şirketlerinin hizmetleri, Türkiye’ nin resmi hizmet platformu e-Devlet sistemine taşınmıştır. Günümüzde tüm Türkiye’ de hem bireysel hem de ticari elektrik abonelik işlemlerinin her biri e-Devlet sistemi üzerinde yer alan elektrik dağıtım şirketlerinin özel ekran ve uygulamaları aracılığı ile yapılabiliyor. Vatandaşın daha hızlı ve daha kolay bir şekilde tüm elektrik abonelik işlemlerini gerçekleştirebilmesi amacı ile sağlanmış olan bu yeni hizmet ile birlikte, bu tip abonelik işlemlerine çok uzun saatler ve hatta günler harcamak durumunda kalınmıyor. E-Devlet elektrik abonelik iptali işlemleri ile son derece kısa zaman dilimleri içerisinde elektronik aboneliği iptal edilebiliyor.

E-Devlet sistemi üzerinde bölgedeki elektrik tedarik ve dağıtım hizmetleri sağlaması nedeni ile sözleşme gerçekleştirilmiş olan elektrik dağıtım şirketi için hazırlanan özel sayfaya giriş yapılması gerekiyor. Bunun için e-Devlet sistemi üzerinde yer alan e-hizmetler sayfasından elektrik aboneliği sözleşmesi bulunan elektrik dağıtım şirketinin adının bulunması gerekiyor. Bu sayfaya girerek, standart abonelik başvuru işlemlerinin yanı sıra E-Devlet elektrik abonelik iptali için başvurularda çok kolay ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.  Bu sayede elektrik aboneliği çok kolay bir şekilde iptal edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir